Дієта може полегшувати печію краще за ліки

Дієта може полегшувати печію краще за ліки

Рефлюкс, або як ми звикли казати – печія, є однією з найпоширеніших скарг на здоров’я, і препарати, що використовуються для її зняття, зокрема, в США є серед найбільш уживаних. Американці витрачають близько 13 мільярдів доларів на рік як на рецептурні, так і на безрецептурні варіанти інгібіторів протонної помпи (ІПП) – найпопулярніших антирефлюксних препаратів.

Але виявляється, що ліки не є необхідними для усунення деяких форм печії. В новому дослідженні, опублікованому в JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery, дослідники встановили, що для людей з кислотним рефлюксом, що впливає на горло, середземноморська дієта, багата на фрукти, овочі, горіхи та бобові, була настільки ж ефективною в усуненні симптомів, як і ІПП.

Рефлюкс буває двох видів. Один, відомий як гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ), спричинений занадто високою кислотністю в шлунку та нижньому відділі стравоходу, частині горла, яка пов’язана з шлунком. ГЕРХ характеризується печінням за грудиною, здуттям та дискомфортом в шлунку та кишківнику. Інший тип рефлюксу включає в свою сферу впливу ще й верхню частину горла разом з голосовими зв’язками та глоткою.

В дослідженні вивчали саме другий тип рефлюксу, так званий ларингофарингеальний рефлюкс, або ЛФР, котрий спрацьовує, коли пепсин, травний фермент із шлунку, досягає чутливих тканин верхньої частини горла. Цей вид рефлюксу може пошкодити тканини та викликати такі симптоми, як пересихання горла, відчуття стороннього предмету в горлі, хрипкість і важке ковтання. “Кислоти в горлі бути не повинно за нашою природою”, – каже доктор Крейг Зальван, директор медичного інституту з питань розладів голосу та ковтання у лікарні Phleps Northwell Health в Нью-Йорку та провідний автор дослідження. “В тканин горла практично відсутній захист від кислоти та пепсину”.

У дослідженні Зальван та його колеги порівняли 85 людей з ЛФР, яких лікували ІПП, і 99 людей з ЛФР, яким було сказано перейти на середземноморську дієту і почати пити лужну воду, яка може нейтралізувати надлишок кислоти. Всім людям у дослідженні було сказано уникати тригерів рефлюксу, таких як кава, чай, шоколад, сода, жирна їжа, гостра їжа та алкоголь.

Через шість тижнів люди, які змінили свою дієту, повідомили про зниження симптомів ларингофарингеального рефлюксу на стільки ж, як і ті, хто вживав ліки. Виміри в обох групах проводились за однією і тією ж стандартизованою шкалою. Насправді, група дієти повідомила  про трохи більший відсоток зниження симптомів.

“Ці результати дійсно показують, що ви можете лікувати людей дієтичним підходом, використовуючи рослинну дієту”, – каже Зальван. «Якщо ви приймете всіх пацієнтів з ЛФР та посадите їх на рослинну дієту з лужною водою, стан більшості з них покращиться. Це, в свою чергу, приведе до відміни прийому препаратів, що загалом призводить до набагато кращого стану здоров’я. Препарати ІПП, хоча і відносно безпечні, можуть приводити до підвищеного ризику серцевого нападу, інсульту та ранньої смерті, тому використання їх у довгостроковій перспективі може збільшити ризик появи таких побічних ефектів.

Хоча дослідження не заглибилися в те, як саме середземноморська дієта та лужна вода полегшують рефлюкс, воно встановило, що ці два компоненти працюють. Лужна вода може нейтралізувати кислотність пепсину в горлі, а протеїни на основі рослин, як правило, зменшують кількість виробленого пепсину. Це тому, що рослинний білок перетравлюється в основному в кишківнику, тоді як тваринний білок – в шлунку, котрий одночасно є місцем виробництва пепсину.

Залван вже рекомендував більш раціональну дієту для своїх пацієнтів з ЛФР, і, хоча для деяких з них важко змінити свої харчові звички, для людей які протягом багатьох років страждають від рефлюксу воно того варте, говорить він. Крім того, Залван каже, що дослідження насправді не підтвердили, що ліки ІПП ефективні при лікуванні ЛФР.

Злаван планує провести додаткові дослідження, щоб визначити, що саме – середземноморська дієта чи лужна вода більше сприяють полегшенню симптомів, хоча він підозрює, що комбінація все ж таки буде більш ефективною. Лужна вода є більш швидким і тимчасовим полегшенням після кислоти, тоді як дієта, як він підозрює, є більш тривалим тривалим і дієвим методом. Він також планує провести дослідження на хворих з ГЕРХ, щоб дізнатись, чи може середземноморська дієта полегшити симптоми і в них.

Сподобалась стаття? Підтримайте наш проект підписавшись на нашу сторінку в Facebook! Допоможіть нам зрозуміти, що ми робимо потрібну справу.

Коментарі