Чому не можна чіпати борщівник?

Чому не можна чіпати борщівник?

Селфі з гігантським укропом загрожує сильними опіками і навіть смертю.

Борщівник по праву можна назвати однією з найбільш підступних рослин. Ці високі парасольки з дрібних білих квітів привертають увагу. До них хочеться підійти, доторкнутися, сфотографуватися на їх фоні. Тим більше що «квіточка» виглядає абсолютно безпечною, не має різкого запаху і абсолютно не пече. Спочатку.

Про те, що борщівник – справжня біологічна зброя, люди здогадуються лише через деякий час після контакту.

Сік борщівника містить фуранокумарини. Ці токсичні речовини позбавляють шкіру захисту від ультрафіолету. Вони діють не відразу: між безпосереднім контактом і розвитком фотодерматиту (так називають шкірну реакцію на ультрафіолетове випромінювання) може пройти від однієї години до декількох днів. Зате потім мало не здасться.

Досить людині вийти на сонце – і шкіра, на яку потрапив сік борщівника, моментально отримає сильний опік. З усіма супутніми: очевидними почервонінням і біллю і не настільки очевидними, але набагато більш небезпечними ушкодженнями клітин, що можуть з часом переродитись в меланому.

Якщо сік борщівника потрапить на слизові оболонки очей, людина може осліпнути. При ураженні 80% шкіри тіла можлива смерть.

Найважче контакт з фуранокумаринами переносять власники чутливої ​​шкіри і діти. Вони нерідко отримують сильні опіки, після яких залишаються глибокі рубці. Щоб прибрати їх, може знадобитися пластична операція.

Токсична рослина поширена в Білорусі, Латвії, Литві, Естонії, Польщі та в Україні.

Як розпізнати борщівник

Борщівник бувають різними. Отруйні лише два види: борщівник Сосновського (поширений у Східній Європі та країнах Балтії) і борщівник Мантегацці (мешкає в основному в Великобританії, Центральній Європі і на Скандинавському півострові).

Відмінні риси отруйних борщівник:

 • Вражаючі розміри. Борщівник Сосновського може досягати 3 м, Мантегацці – 6 м.
 • Товсті стебла – до 5-10 см в діаметрі в нижній частині.
 • Великі гладкі, майже глянцеві листя яскраво-зеленого кольору.
 • Великі білі суцвіття. Центральні парасольки діаметром 30-50 см – не рідкість.

Що робити, якщо ви тільки що контактували з борщівником?

 1. Промийте шкіру під проточною водою
  Використовуйте мило і по можливості м’яку губку. Не економте воду, постарайтеся повністю змити отруйний сік.
 2. При необхідності ретельно промийте очі і рот
  Якщо є підозра, що сік потрапив і на ці ділянки, влаштуйте вдумливу гігієнічну процедуру. Медики з швидкої допомоги рекомендують промивати очі і полоскати рот 15-20 хвилин!
 3. Ховайтеся від сонця
  Як мінімум 2-3 дні постарайтеся або взагалі не виходити на вулицю в світлий час доби, або ретельно захищати шкіру від прямих сонячних променів за допомогою одягу і парасольки.

Що робити, якщо ви помітили розвиток опіку?

 1. Прийміть антигістамінний препарат
  Будь-який. Тільки чітко дотримуйтесь інструкції і враховуйте особисті протипоказання. Антигістамінні засоби допоможуть зменшити прояви фотодерматиту (почервоніння, печіння, свербіж) і полегшать стан в цілому.
 2. Обробіть уражені ділянки шкіри
  Спочатку – будь-яким антисептичним розчином: медичним спиртом, хлоргексидином. Це допоможе уникнути розвитку запалення. Потім нанесіть мазь з декспантенол (препарат прискорить регенерацію шкіри) і накладіть стерильну марлеву пов’язку.
 3. Зверніться за медичною допомогою
  Неважливо, наскільки велика площа ураження. Навіть при невеликому опіку обов’язково навідатися до терапевта або в найближчий медпункт. Якщо пошкоджені великі ділянки або ви погано себе почуваєте, викликайте швидку. Від запропонованої госпіталізації краще не відмовлятися.
Ніколи не можна чіпати борщівник голими руками! А краще до нього навіть не підходити!
Ніколи не можна чіпати борщівник голими руками! А краще до нього навіть не підходити!
Ніколи не можна чіпати борщівник голими руками! А краще до нього навіть не підходити!
Ніколи не можна чіпати борщівник голими руками! А краще до нього навіть не підходити!

Наш сайт ще дуже молодий, і не може дозволити собі редактора. Тому, якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі