Актуально: Допомога при тепловому ударі

Допомога при тепловому ударі

В той час, коли всю Україну охопила літня спека – небезпека отримати тепловий або сонячний удар як ніколи велика для будь-кого з нас, хто не сидить весь день під кондиціонером. Що робити, якщо це вже сталось?

Тепловий удар і сонячний удар дуже схожі за механізмом розвитку. І те й інше – результат впливу теплової енергії на організм людини.

Тепловий удар може розвинутися в різних ситуаціях:

 • температура навколишнього середовища вище нормальної температури людського тіла;
 • температура не дуже висока, але людина виконує важку фізичну роботу;
 • на тіло і, особливо, голову людини впливають прямі сонячні промені (сонячний удар).

Алкоголь і щільний обід, безвітряна і волога погода, щільний одяг, зайва вага, хронічні захворювання серця і нервової системи, деякі ліки (наприклад, сечогінні та транквілізатори) підвищують загрозу розвитку гіпертермії.

Симптоми сонячного і теплового удару розвиваються швидко і наростають раптово:

 • З’являється апатія, спрага, можуть бути тягнуть болі в м’язах,
 • Піднімається температура, в легких випадках – до субфебрильної, в важких – до 42 ° С
 • Шкіра червоніє, гаряча на дотик, спочатку вона волога від поту, при наростанні клінічних проявів стає сухою.
 • Наростає головний біль, з’являється нудота, блювота.
 • Пульс частий, тони серця приглушені, дихання прискорене.
 • Порушення свідомості в легких випадках обмежується загальмованістю, в середньо-тяжких випадках можуть бути непритомність, у важких – галюцинації, судоми, кома.
 • При важких ушкодженнях розвивається гостра ниркова недостатність: анурія, наростання шлаків в крові.
 • При тепловому ударі, особливо пов’язаному з важким фізичним навантаженням, може з’явитися жовтяниця, ознаки пошкодження клітин печінки в аналізах крові.

Сонячні та теплові удари розвиваються по одному механізму, однак при сонячному ударі набагато сильніше виражені ураження головного мозку, а ознаки ниркової і печінкової недостатності бувають набагато рідше.

Перша допомога при тепловому ударі:

Перша допомога при тепловому ударі повинна бути надана якомога швидше. При легкому ступені перегріву це дозволить потерпілому повернутися до нормального стану, при тяжкій – запобігти таким наслідки, як інфаркт, інсульт і навіть смерть. На жаль, сам потерпілий рідко правильно оцінює свій стан, і дуже важливо, щоб поруч виявилася людина, яка має уявлення, що робити при сонячному ударі і тепловому ударі. Невідкладна допомога при тепловому ударі покликана:

 1. Створити комфортні умови для постраждалого: перемістити в затінене, прохолодне приміщення, звільнити від одягу, принаймні розстебнути ремінь, тугий комір, зняти взуття, забезпечити рух повітря: включити вентилятор, кондиціонер, якщо такої можливості немає – створити імпровізовані опахала.
 2. Швидко охолодити організм: Помістити хворого в прохолодну ванну або загорнути в простирадло, змочену холодною водою. Міняти простирадла, як тільки вони починають нагріватися. На голову, до долонь, пахових складках, в пахвову область покласти пакети з льодом (підійдуть і заморожені овочі з морозилки). Оптимально охолодити хворого до 38,5 ° С, далі організм впоратися сам.
 3. Відновити втрати рідини. Пити, звичайно, не алкоголь, а мінеральну воду або спеціальні сольові розчини, порошок для приготування яких може виявитися в домашній аптечці (регідрон, оралит), цілком підійде і солодкий чай з лимоном.

У всіх випадках, навіть якщо стан не виглядає загрозливим, потерпілого потрібно доставити в приймальний покій лікарні або звернутися в службу швидкої за телефоном 103.

Профілактика теплового і сонячного удару передбачає:

 • Раціональний режим: полуденний час проводити в кондиційованих приміщенні.
 • Виходити на вулицю, особливо для фізичної роботи, слід тільки вранці або ввечері.
 • Правильний одяг: вона повинна бути вільною і пропускати вологу. Брезентовий, прогумована одяг в спеку – вірний шлях до теплового удару.
 • Неодмінно має бути прикрита від прямих сонячних променів голова.
 • Розумну дієту: в спеку краще щільна вечеря, але легкий обід. Бажано дотримуватися молочно-овочевого раціону.
 • Неодмінно потрібно компенсувати втрати рідини на випаровування.
 • При фізичній роботі в спеку оптимально випивати склянку води через кожні чверть години.

Особливої ​​уваги потребує профілактика сонячного і теплового удару у дітей. При всіх своїх адаптаційних здібностях, діти не вміють адекватно оцінювати власний стан – за них це доводиться робити дорослим. Не слід кутати дитини, перегодовувати його, а ось за тим, щоб він вчасно попив і не знімав панамку, стежити потрібно обов’язково. Не зайвим буде в жаркий день час від часу вимірювати дитині температуру.

Наш сайт ще дуже молодий, і не може дозволити собі редактора.
Тому, якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі