Нові рекомендації щодо обстеження на рак молочної залози в США

У віці 45 років. У віці 50 років. Раз на рік. Один раз на два роки. Якщо ви намагаєтесь знайти консенсус щодо того, коли і як часто жінки повинні пройти діагностування раку молочної залози з мамографією, ви не зможете знайти універсальну пораду.

Заплутані та суперечливі рекомендації призвели до більш персоналізованого погляду стосовно скринінгу раку молочної залози, який повинен бути більш прискіпливим і ефективним в окремих випадках. На відміну від загальних норм та підходів, які можуть віднести жінок, які перебувають у високому ступені ризику, у той самий графік відстеження, що і жінки з меншим рівнем ризику, з’являється більш гнучка схема, яка краще адаптується до індивідуального ризику. Основні групи погоджуються з тим, що більшість жінок повинні пройти перший сеанс обстеження у віці від 45 до 50 років, а жінки з сімейною історією раку молочної залози повинні починати обстеження раніше.

Коли маммографи виникли в 1970-х роках як інструмент для виявлення раку молочної залози, світ вже тоді входив в епоху війни з раком. Вже тоді, так само як і зараз панувала думка, що раннє діагностування раку, коли пухлини все ще невеликі, призводить до найкращого шансу для лікування цього захворювання і допомагає жінкам жити довше. Рак був дуже закритою і особистою темою у той час, і часто говорити на його тему було свого рода табу, тому лікарі намагалися змусити громадськість прийняти цю хворобу і представити ідею про тестування якнайшвидше, щоб мати змогу контролювати захворювання. Загальна порада полягала в тому, щоб обстежитись якнайшвидше і так часто, на скільки це взагалі практично можливо.

Однак, хоча було припущення, що скринінг призведе до збільшення тривалості життя та більшої кількості врятованих від раку, існували суперечливі дані про те, як це було насправді. Дослідження показали, що жінки, які регулярно проходили обстеження, не обов’язково уникають смерті від раку молочної залози, у порівнянні з жінками, які не були обстежені. Навіть вік, в якому лікарі пропонували жінкам почати обстеження на  маммографі – 40 років, був дещо надуманим, виходячи з того, що рак і рак молочної залози, зокрема, є захворюванням, яке частіше виникає у літніх людей.

Ці дослідження також показують, що велика кількість пошкоджень, виявлених при маммографії, були помилковими та призвели до сплеску додаткових тестів, біопсій та радикальних методів лікування, включаючи мастектомію та навіть профілактичну мастектомію, в яких жінки вирішували видалити обидві молочні залози, навіть якщо підозри на пухлину були тільки в одній. Дослідження показали, що маммограми можуть призвести до виявлення помилково позитивних результатів в 30%, при яких підозріле ураження тканин виявляється не онкологічним.

В останні десятиліття з’явилися нові наукові дані, оскільки досить багато жінок були обстежувані протягом багатьох років, що давало змогу документувати випадки раку молочної залози та причини смерті. Результати дослідження нових даних були очевидними маммограму слід робити тільки коли потенційна користь від спасіння життя від раку молочної залози була зважена з ризиками від діагностики та лікування, оскільки дані не змогли послідовно показати, що маммограми зробили більше користі, ніж шкоди.

У 2009 році Робоча група з профілактичних послуг США (USPSTF), група незалежних експертів, скликана урядом, зайнялась проблемою маммографії. Місія цільової групи полягала у наданні порад на підставі того, що  показували наукові дослідження. Якщо немає доказів того, що щось приносить користь, то цільова група не рекомендуватиме це.

Коли USPSTF переглянув літературу щодо маммограми, вони прийшли до дивного висновку. Було мало доказів підтвердження переваг маммографій у молодих жінок. Проаналізувавши дані, вони рекомендували більшості жінок почати скринінг на маммографі у віці 50 років, а не 40 років, і робити це один раз на два роки, а не щорічно.

Рекомендація викликала хаос в онкологічній спільноті та викликала плутанину серед жінок. Спеціалісти з  раку молочної залози були переконані, що поради призведуть до збільшення частоти випадків раку молочної залози, не кажучи вже про смерть від раку молочної залози, у випадку якщо більшість жінок відкладатиме скринінг, а їхні ракові захворювання діагностуватимуться пізніше, коли лікування буде менш ефективним.

Протягом кількох років по тому, дослідження показали, що кількість жінок у віці до 40 років, що робили маммограми, в залежності від їх етнічної групи зменшилась на 6-17%. Однак, згідно з останніми даними з бази даних раку SEER, смертність від раку молочної залози продовжувала знижуватися з такою ж швидкістю, майже на 2% щороку з 2005-2014 рр. Навіть після рекомендацій USPSTF.

Також внаслідок поради не зменшилась швидкість діагностики нових раку молочної залози. Дослідники кажуть, що це може відображати той факт, що деякі випадки, виявлені маммографією серед жінок у віці 40 років, можуть не бути раком.

Американське товариство раку зараз приймає середню дорогу між попередніми керівними принципами та порадами USPSTF, кажучи, що жінки повинні почати говорити зі своїми лікарями про маммограми, коли вони досягають 45 років. Більшість груп згодні з тим, що жінки віком до 75 років не повинні бути проаналізовані регулярно, лише за винятком тих випадків, коли у них є сімейна історія чи інша підстава для підозри, що вони мають високий ризик розвитку раку.

Урок зі зміною рекомендацій полягає в тому, що для жінок все ще важливо пройти діагностування раку молочної залози, оскільки раннє виявлення пухлин пов’язане з більш тривалим життям та меншою кількістю смертей від цієї хвороби. Але коли жінки повинні почати проводити діагностичні дослідження, і як часто вони повинні їх проходити, багато чого залежать від її особливого набору факторів ризику раку молочної залози: наприклад, чи жінка палить, і чи є у неї сімейна історія хвороби. Останні рекомендації відображають вдосконалення рекомендацій по проходженню маммограми щодо більш персоналізованого режиму, що в кінцевому підсумку дасть жінкам найбільші шанси на запобігання хвороби та виживання у випадку її вчасного виявлення.

Коментарі