Жінки вмирають від серцевих нападів частіше, ніж чоловіки. Причини і рішеня.

Жінки вмирають від серцевих нападів частіше, ніж чоловіки.

Ліллі Роче було 37 років в 2008 році, коли в неї почалися дивні симптоми. Почались болючі поколювання в лівій половині грудей. Вона думала, що у неї може бути рак молочної залози, але її лікар завірив її, що це наслідки стресу від її відповідальної роботи. Симптоми продовжували погвршуватись, а лікарі продовжували ігнорувати проблему. Через три місяці на роботі їй стало насправді погано.

На щастя, її керівник впізнав симптоми – біль у грудях, щелепі і оніміння в лівій руці – і відвіз її в найближче відділення швидкої допомоги, де Роче наказали чекати. Проте, в кімнаті очікування в неї почався сильний серцевий напад. «В мене ніколи не було зайвої ваги, я регулярно займалась фізичними вправами і вживала здорову їжу, тому я не знала нічого про симптоми серцевих захворювань, а також про те, що жінок часто вважають виснаженими чи під впливом стресу, коли вони звертаються за допомогою до лікаря», – говорить Роча. «Потрібно знати, що 80% серцевих захворювань можна запобігти, і саме тому потрібно знати можливі сиптоми».

Причини проблеми

Серцево-судинні захворювання (ССЗ) є основною причиною смерті як у чоловіків, так і у жінок. Статистичні дані Американської асоціації кардіологів (AHA) показують, що одна жінка щохвилини помирає від серцево-судинних захворювань в США. За оцінками, 44 мільйони американських жінок страждають від серцево-судинних захворювань, і 90% мають один або декілька чинників ризику для їх розвитку.

Доброю новиною є те, що 80% інфарктів та інсультів можна запобігти шляхом зміни способу життя, але коли серцеві напади все ж трапляються, менше жінок, ніж чоловіків, переживають перший напад. Багато в чому це пов’язано з тим, що симптоми серцевих захворювань у жінок можуть відрізнятися від симптомів у чоловіків – і навіть деякі лікарі неправильно розуміють ці тонкощі.

До 1987 року більше чоловіків, ніж жінок вмирали від хвороб серця через безліч відмінностей між статями в біології і способах життя. Потім розрив скоротився через зниження рівня смертності серед чоловіків, і жінки навіть стали перевищувати чоловіків по смертності від хвороб серця. Після деякого вирівнювання до 2017 року чоловіки і жінки вмирали з однаковими показниками від ССЗ.

Зростання смертності, пов’язаної з серцевими захворюваннями, в кінці 1980-х років збіглось з вирівнюнанням кількостей жінок та чоловіків на робочих місцях. Але коли жінки йшли на роботу, їх традиційні ролі в родині не змінювалися. «Тільки що додалися стрес, тиск і проблеми: жінки більше прагнутьбути у всьому першими і менше звертають увагу на свої потреби», – говорить д-р Сюзанна Штейнбаум, директор з профілактики серцево-судинних захворювань, здоров’я і гарного самопочуття на горі Синай в Нью-Йорку. Інші експерти кажуть, що немає ніяких доказів того, що у працюючих жінок більше серцевих нападів, ніж у жінок, які цього не роблять.

У будь-якому випадку, дослідження показують, що лікарі первинної допомоги і кардіологи часто залишають нерозпізнаними серцеві захворювання у жінок, і тепер лідери в цій галузі працюють над тим, щоб придумати діагностику і лікування за статевою ознакою, щоб жінкам можна було оптимізувати лікування серцево-судинних захворювань. «Історично дослідження та інновації в області серцево-судинних захворювань були зроблені чоловіками для чоловіків, і жінки залишилися на узбіччі життя», – говорить д-р Ноель Байрам Мерц, директор жіночого кардіологічного центру Барбри Стрейзанд в Інституті серця Смідт в Седарс-Синай в Лос-Анджелесі.

Численні дослідження, проведені в 1980-х і 1990-х роках, конкретно не виключали жінок, але часто висували вимоги, які робили вибіркову групу в переважній більшості чоловічою, наприклад, виключаючи жінок репродуктивного віку. Крім того, у багатьох дослідженнях були потрібні люди з невеликою кількістю або без додаткових діагностованих медичних проблем, що в свою чергу також збільшувало кількість чоловіків.

У той же час це відбувалося тому, що жінки ставали все більш пильними щодо виявлення і профілактики раку молочної залози, що було добре, але це також привело їх до думки, що інші небезпеки менш імовірні і менш серйозні. Однак факт полягає в тому, що в даний час 1 з 3 жінок, які помирають щороку, страждає від серцевих захворювань, а 1 з 30 – від раку молочної залози. Проте, в опитуванні, проведеному AHA, тільки 13% жінок заявили, що серцево-судинні захворювання були найбільшим ризиком для здоров’я.

Що робити для покращення ситуації

«Знання цієї проблеми є першим кроком до досягнення кращих результатів, і нам все ще потрібно підвищувати обізнаність», – говорить д-р Мері Россер, директор з комплексного охорони здоров’я жінок в Медичному центрі Ірвінга в Нью-Йорк-Пресвітеріани / Колумбійському університеті.

Жінки повинні знати, що є речі, які вони можуть контролювати, щоб допомогти собі знизити ризик серцевих захворювань. Для початку – знову і знову – не паліть. Куріння навіть невеликої кількості сигарет в день подвоює ризик серцевого нападу, а вплив пасивного куріння також збільшує ризик. Помірно інтенсивні вправи, такі як швидка ходьба, щонайменше, 30 хвилин кожен день, зменшать ризик, також як і невеликі зміни, такі як підйом по сходах замість ліфта і ходьба замість водіння. Здорова дієта з фруктів і овочів, горіхів, полі- і мононенасичених жирів і жирної риби (наприклад, дикого лосося) допоможе знизити фактори ризику. Продукти з рафінованим цукром повинні бути обмежені, так само як і напівфабрикати і транс-жири. Зниження стресу за допомогою вправ, адекватного сну, розслаблення і медитації також допомагає.

Самоконтроль також важливий. Жінки (як і чоловіки) повинні стежити за своїм кров’яним тиском і рівнем холестерину і знати історію своєї родини. Жінки, які вагітні або були вагітні, повинні враховувати і інші змінні. Ускладнення вагітності, такі як прееклампсія або постійно високий кров’яний тиск, можуть підвищити ризик розвитку серцево-судинних захворювань у жінок. Так само як і передчасні пологи або синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), проблема, викликана дисбалансом репродуктивних гормонів в яєчниках.

Менструальна історія теж грає свою роль. Жінки, які почали менструювати до 10 років або після 17 років, піддаються підвищеному ризику. Те ж саме вірно для жінок, які піддаються ранній менопаузі. Хоча хвороба серця може виникнути в будь-якому віці, вона має тенденцію до збільшення ризику у жінок під час або після менопаузи; тому жінки, які перестають менструювати, порівняно молодими, стикаються з підвищеним ризиком протягом декількох наступних років.

Інші менш поширені стани також пов’язані з підвищеним серцевим ризиком, за даними Американського коледжу кардіологів. Серцево-судинні захворювання, які зачіпають менші артерії, що постачають серце киснем, зазвичай відбуваються через дисфункції артерій і неповних закупорок. Жіноче серце менше ніж чоловіків, тому жінки більш схильні до захворювання відомого як мікросудинна ендотеліальна дисфункція. Однак стандартизовані тести не призначені для діагностики цього стану.

Мимовільна диссекція коронарної артерії (SCAD), або розрив серця, не поширене захворювання, яке зачіпає в основному жінок: від 90% до 95% SCAD зустрічаються у жінок, і від 5% до 10% відбуваються на пізніх термінах вагітності або незабаром після пологів. Аутоімунні захворювання, такі як вовчак або ревматоїдний артрит, можуть бути пов’язані з хворобою серця. Для чоловіків і жінок хіміотерапія і променева терапія для частин тіла, близьких до серця, таких як груди, також можуть пошкодити серцеву систему.

У жінок навіть можуть бути інші симптоми серцевих нападів і хвороб серця, ніж у чоловіків. Вони, як правило, відчувають трохи більше нудоти, блювоти і задишки, ніж чоловіки, коли вони страждають від серцево-судинних захворювань, і коли у них серцевий напад, жінки рідше відчувають класичне почуття болю в грудях, яке пов’язане з цією подією. За словами Клініки Мейо, вони часто описують більш тонкий тиск, а не повномасштабну біль в грудях, оскільки ймовірність ураження їх більш дрібних артерій вище. Ці відмінності можуть бути причиною того, що лікарі можуть пропустити ознаки серцевого нападу у жінок.

Цікаво відзначити, що деякі недавні дослідження показали, що жінки-лікарі часто випереджають чоловіків за показниками успіху в лікуванні пацієнтів. З більш ніж 1,5 мільйона госпіталізованих пацієнтів Medicare, в тому числі багатьох з серцевими захворюваннями, ті, хто лікувався у жінок-лікарів, з меншою ймовірністю померли або були повторно поміщені в лікарню, ніж ті, яких лікували лікарі-чоловіки. Інше дослідження понад 580 000 пацієнтів, що надійшли до відділень невідкладної допомоги у Флориді протягом двох десятиліть, показало, що показники смертності були нижче, коли жінки і чоловіки зверталися до лікаря з відділення невідкладної допомоги з приводу різних захворювань, включаючи хвороби серця.

Лікарі підкреслюють, що жінки повинні звертати увагу на своє тіло і бути його найбільшими захисниками. Їм також потрібно шукати лікарів, у яких буде час і сили слухати. Все частіше створюються спеціалізовані жіночі кардіологічні центри для надання жінкам максимально можливого лікування. «Ми вчимо наших колег у відділенні невідкладної допомоги, що будь-яка ознака будь-яких гострих аномальних симптомів від щелепи до пупка може бути ознакою хвороби серця», – каже Штайнбаум.

Кожна жінка може багато зробити для поліпшення здоров’я серця для всіх інших жінок. Здорові жінки можуть виступати в якості суб’єктів «здорового контролю» у всіх типах досліджень серцево-судинної системи, а жінки з серцевими захворюваннями, які беруть участь в клінічних дослідженнях, можуть допомогти в просуванні науки і в цьому процесі можуть принести користь.

Джерело

Наш сайт ще дуже молодий, і не може дозволити собі редактора. Тому, якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі