Фізичні вправи можуть захистити від Хвороби Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера

Згідно з останніми дослідженнями, регулярні фізичні вправи можуть надати певний захист від хвороби Альцгеймера, навіть для людей, які генетично схильні до захворювання.

У дослідженні, опублікованому в журналі “Хвороба Альцгеймера”, люди, які виконували більше фізичних навантажень з помірною інтенсивністю, більш імовірно, мали нормальний перебіг метаболізму глюкози в мозку, ніж ті, хто мав менше навантажень. Нормальний перебіг глюкозного метаболізму в мозку людини є ознакою його здорової діяльності.

З іншого боку, фізична активність легкої інтенсивності не була пов’язана з подібними перевагами.

У дослідженні взяли участь 93 дорослих з середнім віком 64 роки, у кожного з яких був принаймні один з батьків хворий на хворобу Альцгеймера або принаймні одна зміна генів, пов’язана з хворобою Альцгеймера або і те і інше, а також пацієнти не повинні буди виявляти когнітивних порушень до початку дослідження.

Щоб висвітлити взаємозв’язок між активністю мозку та рівнем фізичної навантаження, кожен з них протягом тижня носив акселерометр для вимірювання їх повсякденної фізичної активності та проходив ПЕТ-сканування для вимірювання метаболізму глюкози в мозку. Люди з хворобою Альцгеймера, як правило, мають депресивний метаболізм глюкози в мозку.

Дослідники виявили, що люди, які проводили щонайменше 68 хвилин на день займаючись фізичною активністю на помірному рівні (еквівалент швидкої ходи), мали кращий обмін глюкози в мозку, ніж ті, хто витратив менше часу на це.

Час, витрачений сидячи або здійснюючи менш інтенсивну фізичну активність (наприклад, повільна ходьба), не був пов’язаний з змінами в жодній досліджуваній області мозку. Енергійна активність була пов’язана з поліпшенням метаболізму глюкози в одній області мозку – гіпокампі, але не в інших.

На думку дослідників, здатність кількісно оцінити зв’язок між активністю середньої інтенсивності та здоров’ям мозку є цікавим і важливим кроком у дослідженні хвороби Альцгеймера, хоча для дослідження причинно-наслідкового зв’язку між фізичними навантаженнями та метаболізмом глюкози необхідні подальші дослідження і демонстрація реальних переваг. (Група наразі набирає людей з ризиком захворіти на хворобу Альцгеймера для проведення дослідження, мета якого допомогти визначити правильну кількість тренувань для людей з незначними проблемами з пам’яттю).

Автори відмічають, що попередні дослідження вже встановили зв’язок між метаболізмом глюкози та когнітивною функцією. “Ми зараз показуємо, що активний спосіб життя з помірною інтенсивністю реально покращує роботу нейронів”, – говорить провідний автор Озіома Оконкво, доцент кафедри медицини в школі медицини та охорони здоров’я Університету Вісконсіну.

Це дослідження вселяє надію в те, що люди можуть вживати заходів для захисту себе від хвороби Альцгеймера, навіть якщо вони мають високий генетичний ризик.

Коментарі