Вас здивує: Психолог пояснив чому люди пліткують.

Чому люди пліткують?

Всі пліткують. Звичайно, нам подобається думати, що наші щоденні бесіди – це виключно продуктивні обміни ідеями і дебати про пропущених життєвих питаннях. Але насправді ми всі говоримо про інших людей.

Фактично, нове дослідження, опубліковане в журналі Social Psychological and Personality Science, показало, що типова людина витрачає близько 52 хвилин в день на плітки. Подив, однак, полягає в тому, що більшість людей не ходять, шепочучи: «Ви чули, що і як робили в минулі вихідні?» про своїх колег. Замість цього вони просто діляться інформацією про людей в своєму житті з оточуючими.

Просте визначення пліток: говорити про людину, якогї немає поруч. Мова йде не обов’язково про поширення зловмисних чуток або пікантних історій, навіть простий обмін інформацією є плітками. Ви пліткуєте, коли говорите комусь, що на наступних вихідних ваш двоюрідний брат жениться, ваш кращий друг йде на нову роботу або у вашої дочки відбудеться великий танцювальний концерт.

Нове дослідження показало, що більшість з цих 52 хвилин, які ми витрачаємо кожен день на плітки, пов’язані з тим, щоб ділитися нешкідливими (і, давайте будемо чесними, іноді нудними) деталями повсякденному житті, а не обговорювати вашого колегу, який сильно напився на корпоративі.

Так чому ж ми витрачаємо майже годину дорогоцінного часу на розмови про подробиці життя інших людей? Марк Лірі, доктор філософії, професор психології і нейробіології в Університеті Дьюка, що спеціалізується на соціальній та особистій психології, пояснює це наступним чином: плітки – це фундаментальний людський інстинкт, тому що наше життя глибоко вкоренилася в соціальних групах. Ми не тільки живемо в групах, але ми також залежимо від людей в наших групах.

«У світлі цього людям потрібно мати якомога більше інформації про людей, які їх оточують, щоб знати, якими є інші люди, кому можна і не можна довіряти, хто порушує правила групи, хто дружить з ким які особистості і погляди інших людей і так далі », – говорить Лірі.

Подумайте про свої групи. Ви залежите від своєї сім’ї в любові і співчутті, а в багатьох випадках – в їжі і житлі. Ви залежите від своїх друзів в соціальному спілкуванні. Ви залежите від свого роботодавця грошима і, можливо, медичною страховкою. Тому, якщо ваша мати скаже вам, що ваш батько втратив роботу, ви знаєте, що вам може знадобитися знайти інший спосіб управління рахунками за їжу і орендною платою. Якщо ваш колега скаже вам, що ваш начальник звільнить людей, ви підготуватися до пошуку іншого джерела доходу і страховки. Плітки – це те, як ми виживаємо.

Плітки заради виживання такі ж старі, як і саме людство. Кожна доісторична людина покладалась на інших членів свого племені в таких речах, як їжа, притулок і захист. Якщо учасник, який зазвичай полює, щоб ви могли поїсти, раптово захворює і не може полювати, ви будете голодувати, якщо ніхто не скаже вам, що ця людина хвора. А якщо чутки про хвороби поширяться, ви будете знати, що вам потрібно шукати інше джерело їжі.

Плітки говорять нам не тільки про людину, яка є предметом розмови, а й про людину, яка їх розповідає, каже Лірі. «Я можу дізнатися дещо про ваших поглядах, переконаннях і способах спілкування з людьми, бачачи, про кого і про що ви пліткуєте.».

Дослідження 2014 року, опубліковане в журналі «Психологічна наука», показало, що плітки покращують співпрацю групи і роблять її членів менш егоїстичними.

Звичайно, ми не можемо забувати, що плітки інколи стають жахливими. «Деякі плітки мають негативні наслідки для тих проти кого вони направлені, – каже Лірі, – а деякі можуть мати негативні наслідки для пліткаря, наприклад, якщо той, кого обговорюють дізнається або слухачі прийдуть до висновку, що пліткар – ненадійна людина». Плітки можуть розлучити нас так само легко, як і згуртувати нас. Тому, будь ласка, пліткуйте обачно.

Наш сайт ще дуже молодий, і не може дозволити собі редактора. Тому, якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі